Każde dziecko lubi przebywać w otoczeniu przyrody. Przyroda to wszystko, co nas otacza, co jest nam bliskie i przyjazne. Natura skrywa swoje tajemnice. Tam  dzieją się zjawiska, niewidzialne dla nas ludzi. To ona właśnie pobudza w dziecku fantazję i ciekawość. Przyroda bardzo pozytywnie wpływa na wychowanie dziecka, zaspokaja wszystkie jego potrzeby, pobudza jego rozwój, zainteresowania, jest źródłem wielu przeżyć, wywołuje u dziecka zdziwienie, jak również sprawia, że maluch zadaje dużo pytań usiłując zdobyć odpowiedzi na interesujące go kwestie. Zatem istotne jest, aby rodzice dostarczali swoim dzieciom wielu kontaktów z otoczeniem, ponieważ pozytywnie wpływa na ich wszechstronny rozwój.

 Oto kilka wskazówek dla rodziców, które pozwolą uwrażliwić dziecko na otaczającą nas przyrodę:

– Spędzaj aktywnie czas wolny na świeżym powietrzu. Zachęcaj dziecko, aby obserwowało otaczającą nas przyrodę. Wyjaśniaj i tłumacz, dlaczego zmieniają się pory roku i czym się charakteryzują. Wspólnie fotografujcie najciekawsze okazy przyrodnicze(rośliny, zwierzęta itp.), aby móc zrobić album fotograficzny, który będzie uwieńczeniem Waszych wspólnych wycieczek, spacerów i wędrówek.

– Ucz dziecko, że żadna istota żywa nie jest zabawką i nie można jej robić krzywdy!, Wyjaśnij, że każda istota czuje. Wytłumacz, że kiedy obserwujesz przyrodę nie można niszczyć. Jeżeli posiadasz zwierzątko domowe, postaraj się ustalić z dzieckiem zasady pomocy obowiązujące w opiece nad nim.

-Organizuj razem z dzieckiem „wycieczki tematyczne”. Obserwujcie dwa, lub trzy gatunki roślin. Przyjrzyjcie się jego budowie, kolorze itp. Wracając do domu rozmawiajcie o roślinach, które najbardziej się dziecku podobały i zachęćcie je do narysowania ich w domu.

-Posadź wspólnie z dzieckiem rośliny. Możesz to zrobić w przydomowym ogródku. Jeżeli go nie posiadasz. Świetnie nadaje się do takich celów balkon. Zasadź kwiaty do kilku doniczek. Regularnie je podlewajcie i pielęgnujcie. Takie działanie uczy jak dbać o rośliny, jak również odpowiedzialności.

-Pokazuj dziecku zachowania proekologiczne i wspólnie z nim wdrażaj je w życie. Zbieraj makulaturę, oszczędzaj wodę i światło, segreguj śmieci, noś na zakupy torbę ekologiczną itp. Powiedz mu, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Ziemi (22 kwiecień) i w jakim celu go obchodzimy.

-Wykorzystaj niepotrzebne przedmioty np. kartony, materiały, guziki, które leżą w domu. Pokaż dziecku jak je można ponownie wykorzystać np. robiąc z nich zabawki.

-Zwracaj uwagę, aby w Waszym domu nie marnowała się żywność. Rob listę przed wyjściem do sklepu i konsekwentnie ją realizuj. Regularnie planuj posiłki. Wdrożone działania spowodują, że unikniesz wyrzucania resztek jedzenia.

Pamiętajmy, że dziecko, które już od najwcześniejszych lat obcuje ze światem przyrody w późniejszym życiu w sposób naturalny szanuje i kocha świat przyrody, a tym samym i świat ludzki.

Opracowała: Monika Kucab